Skuteczna promocja – leki, branża medyczna i preparaty medyczne

Od stycznia 2012 nie wolno reklamować w aptekach produktów leczniczych. Całkowity zakaz reklamy aptek oraz w aptekach odnosi się do wszystkich aspektów działalności farmaceutycznej, ogranicza klientowi dostęp do informacji, wpływa też na zmniejszenie konkurencyjności aptek. Zakaz uniemożliwia pacjentom porównywanie cen w różnych aptekach, tych istniejących w realu i pojawiających się w internecie i dokonanie wyboru najtańszych lub najlepiej dostosowanych do ich potrzeb leków.

Skuteczna promocja a brak reklam

Brak możliwości reklamowania usług aptecznych ma wpływ na ich konkurencyjność. Reklama zawiera zawsze w sobie jakąś informację, wiadomość o zaletach produktu czy samej apteki. Na podstawie ustawy o zakazie reklamy, dostęp do wiedzy o lekach i usługach aptek jest zdecydowanie ograniczony, co działa na niekorzyść aptek oraz pacjentów. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe można bez problemu kupić także w każdym supermarkecie, co oznacza, że leki znajdują się poza kontrolą i pacjentowi nikt nie jest w stanie udzielić poprawnej informacji, jakie leki można łączyć ze sobą, czy w jaki sposób je zażywać, czy są jakieś zamienniki.

Skuteczna promocja a świadomość

Klient czy pacjent zaczynają być pozbawiani wiedzy merytorycznej i kupują lekarstwa w sposób przypadkowy. Podobnie jest z dostępem lekarstw na stacjach benzynowych. Brak rzetelnej informacji tym bardziej ogranicza aptekom możliwość konkurencji z takimi punktami sprzedaży detalicznej lekarstw. W supermarketach czy na stacjach paliw można reklamować leki, czego nie wolno robić aptekom, to podnosi atrakcyjność innych miejsc sprzedażowych dla producentów leków.

Skuteczna promocja a świadomość

Godzi to w podstawowe interesy aptek, całkowite zakazanie reklamy, a jednocześnie dopuszczenie reklamy leków w innych placówkach handlu detalicznego prowadzi do zwiększenia sprzedaży określonych towarów poza kontrolą osób wykwalifikowanych i pozbawia pacjentów rzetelnej wiedzy na temat leków i suplementów. Nie jest polityka sprzyjająca ochronie zdrowia pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *